Problemet nga mos kujdesi i skalpit te kokes.

Zbokthi është një gjendje e shënuar nga thekon të bardha dhe të verdha që formohen në lëkurën e kokës. Shpesh, këto thekon bien kur prekni flokët dhe mund të lënë njolla që janë të dukshme përgjatë shpatullave dhe jakave të veshjeve të errëta. Lëkura shumë e thatë ose shumë e yndyrshme ka më shumë të ngjarë të zhvillojë zbokth, dhe në disa raste, gjendja shkaktohet nga prodhimi i tepërt i majasë. Nëse keni zbokth, provoni të përdorni një shampo që përmban pirition zinku, katran qymyri, ketokonazol, acid salicilik ose sulfid selen.

Ekzema e kokës është një skuqje kruarje, e kuqe në kafe që duket si gunga të vogla të ngritura kur shihet nga afër. Gjendja zhvillohet për shkak të një reaksioni mbindjeshmërie ku sistemi juaj imunitar gabon një substancë të padëmshme si një kërcënim dhe prodhon inflamacion për të mbrojtur trupin tuaj. Shampot që përmbajnë katran qymyri, vaj aguliçe dhe vaj fara borage janë shpesh të efektshëm për të ndihmuar në lehtësimin e simptomave të ekzemës së kokës.

Psoriaza e kokës ndodh kur trupi juaj nuk arrin të heqë qelizat e lëkurës me një normë normale, duke shkaktuar një grumbullim të qelizave që formojnë njolla të kuqe që janë të mbushura me thekon argjendi. Gjendja ndodh për shkak të një mosfunksionimi në sistemin imunitar dhe mund të ndihmohet nga shampot që përmbajnë katran qymyri, acid salicilik dhe ekstrakt aloe vera.

Impetigo është një infeksion i lëkurës i shënuar nga plagë të kuqe që shpërthejnë dhe më pas formojnë një kore portokalli ose të verdhë. Gjendja është zakonisht shumë kruajtëse dhe shpesh shumë ngjitëse. Nëse dyshoni se keni një infeksion impetigo, vizitoni mjekun tuaj, pasi antibiotikët shpesh janë të nevojshëm për të luftuar bakteret që shkaktojnë skuqjen.

Folikuliti është një infeksion që ndodh në gjëndrat e flokëve dhe shkakton gunga që mund të variojnë në dukje nga ngjajnë me një kokë të bardhë në një flluskë të madhe, të kuqe. Një shampo antibakteriale që përmban vaj të pemës së çajit, rodhe ose ekinacea mund të ndihmojë në lehtësimin e infeksionit, megjithëse në disa raste mund t'ju duhet të shihni një mjek për një antibiotik.

 

Trajtimi per skalpin e kokes?

Mos harroni ta eksfolioni. Për të ndihmuar në rritjen e procesit të qarkullimit të qelizave të lëkurës, eksfolioni lëkurën e kokës rregullisht.

Ruani lagështinë. Shumë probleme të zakonshme të kokës lindin nga lëkura e thatë ose përkeqësohen nga indet e dehidratuara. Kur bëni dush dhe laheni, shmangni ekspozimin e kokës suaj në ujë të nxehtë sa herë që është e mundur. Në vend të kësaj, përdorni ujë të vakët për shpëlarje.

Masazhoni. Nën lëkurën në kokën tuaj është një rrjet i ndërlikuar i enëve të gjakut që sjellin oksigjen dhe lëndë ushqyese jetësore në ind. Vazhdoni të qarkulloni në skalpin tuaj të kokës duke masazhuar lëkurën kur laheni në banjë ose dush. Pastaj, një herë në javë, kaloni 5 deri në 10 minuta duke masazhuar kokën tuaj, duke përdorur lëvizje të butë rrethore.

Kufizoni trajtimet kimike. Një trajtim i shkëlqyeshëm, rregullimi ose lyerja me boje e flokëve mund të përmirësojnë pamjen e flokëve tuaj dhe të rrisin besimin tuaj, por kimikatet e përdorura në këto trajtime mund të thahen dhe irritojnë lëkurën e kokës. Bëni trajtime te tilla nga një profesionist për të kufizuar dëmtimin dhe ndiqni rekomandimet e tyre për sa shpesh të prekni trajtimet.

Shampo rregullisht. Për shumë njerëz, larja e flokëve një herë në ditë është ideale, por mund t'ju duhet të lani më rrallë. Pastrimi është një nga pjesët më të rëndësishme të kujdesit të kokës, por ajo me të cilën bëni shampon është po aq e rëndësishme sa sa shpesh e bëni.

Mbroni skalpin tuaj nga dielli. Kur planifikoni të jeni në diell për periudha të gjata kohore, vishni një kapelë për të mbrojtur skalpin tuaj.

Ushqehuni mirë. Një dietë e ekuilibruar mirë e pasur me fruta dhe perime do të ndihmojë në furnizimin e lëkurës së kokës me lëndët e para të nevojshme për prodhimin e qelizave të reja dhe të shëndetshme.

 

Trichoplex për kujdesin e kokës përbëhet nga përforcues në formën e një toniku të lehtë dhe një skrab të thellë pastrues. Kjo dyshe trikologjike përmban BaicapilTM Complex, e cila stimulon rritjen e flokëve të rinj, më të shëndetshëm si dhe i mbron ato nga dobësimi i tepërt dhe rënia e flokëve.

Produkti përmban ekstrakte ujore të përgatitura nga bima, të tilla si kamomil, arnica, urtë, pisha, lakër, rodhe, lëvore limoni, calendula, nasturtium, hithër e bardhë.

Veprimi i dy komplekseve aktive që përmbajnë ekstrakte natyrore të bimëve (d.m.th. lakra e ujit, calendula dhe pisha) u kombinua në produkt përmes MEKANIZMIT DY-SINERGJI. E para prej tyre ka për qëllim të kujdeset për lëkurën e kokës, tonin dhe të qetësojë irritimet dhe skuqjet, të shtrëngojë, të zvogëlojë prodhimin e sebumit. Mekanizmi mundëson kompleksin e dytë për të rritur efektin stimulues të rritjes së flokëve dhe mbrojtjen kundër rënies së flokëve, si dhe për të rritur vëllimin e flokëve.

Toniku
Udhëzimet për përdorim: Vendosni produktin duke përdorur pipetën, masazhojeni butë për 1-2 minuta. Mos e shpëlani. Produkti nuk i rëndon flokët. Përdorni 1-2 herë në ditë për të paktën 8-12 javë.

Shampo
Udhëzimet për përdorim: Vendosni pastrim në lëkurën e kokës pak të lagur, masazhojeni butë për të paktën 1-2 minuta me lëvizje rrethore me majat e gishtave. Shpëlajeni me shumë ujë të ngrohtë. Lani flokët me shampo. Na rekomandohet 1-2 herë në javë.